Steve Jobs de biografie by Walter Isaacson

Steve Jobs de biografie by Walter Isaacson

Author:Walter Isaacson
Language: nld
Format: mobi
Tags: Biografie
Publisher: Unieboek | Het Spectrum
Published: 2011-10-17T22:00:00+00:00


HOOFDSTUK 22

De Wederkomst

En wat voor woest beest, zijn tijd eindelijk gekomen...

Steve Jobs, 1996

Einde der tijden

Toen Jobs in 1988 de computer van NeXT onthulde, ontstond er een golf van opwinding. Die was weggestorven toen de computer het jaar daarop eindelijk op de markt kwam. Jobs’ vermogen om de pers te verbazen, te intimideren en te manipuleren begon af te nemen en er ontstonden verhalen over hoe slecht het met het bedrijf ging. ‘NeXT is niet compatible met andere computers in een tijd waarin de industrie juist beweegt in de richting van uitwisselbare systemen,’ schreef Bart Ziegler van Associated Press. ‘Omdat er naar verhouding weinig software bestaat om op de NeXT te draaien, zijn er moeilijk klanten voor te vinden.’

NeXT probeerde zich te herpositioneren als de aanvoerder van een nieuwe categorie, de personal workstations, voor mensen die de kracht van een workstation wilden en de gebruiksvriendelijkheid van een personal computer. Maar de klanten kochten die inmiddels van het snel groeiende Sun. De inkomsten van NeXT in 1990 bedroegen $ 28 miljoen; Sun verdiende in dat jaar $ 2,5 miljard. IBM trok zich terug uit de overeenkomst om een licentie voor NeXT-software te nemen en zo werd Jobs gedwongen iets te doen wat tegen zijn karakter inging: ondanks zijn aangeboren geloof dat hardware en software onlosmakelijk met elkaar geïntegreerd moesten zijn, ging hij er in 1992 mee akkoord dat er voor het besturingssysteem NeXTSTEP licenties uitgegeven werden zodat het op andere computers kon draaien.

Een onverwachte medestander hierbij was Jean-Louis Gassée, die Jobs bij Apple had vervangen en er daarna zelf uit was geschopt. Hij schreef een artikel waarin hij uitlegt hoe creatief de producten van NeXT wel niet waren. ‘NeXT is dan misschien wel geen Apple,’ aldus Gassée, ‘maar Steve is nog steeds Steve.’ Een paar dagen later werd er bij hem op de deur geklopt; zijn vrouw deed open en rende naar boven om Jean-Louis te vertellen dat Jobs voor de deur stond. Hij bedankte hem voor het artikel en nodigde hem uit voor een manifestatie waarin Andy Grove van Intel met Jobs bekend zou maken dat NeXTSTEP geschikt gemaakt zou worden voor het IBM/Intel-platform. ‘Ik zat naast Steve’s vader, Paul Jobs, een ontroerend, waardig mens,’ vertelde Gassée. ‘Hij had een moeilijke zoon op moeten voeden, maar hij was trots en gelukkig om hem daar op het podium te zien staan met Andy Grove.’

Een jaar later nam Jobs de onvermijdelijke volgende stap: hij hield op met het maken van NeXT-hardware. Het was een pijnlijk besluit, net als toen hij bij Pixar het produceren van hardware op had moeten geven. Hij gaf om alle aspecten van zijn producten, maar de hardware had zijn bijzondere passie. Hij raakte enthousiast van een geweldig design, was bezeten van fabricagedetails en kon uren kijken naar hoe zijn robots zijn perfecte machines maakten. Maar nu moest hij meer dan de helft van zijn werknemers ontslaan, zijn geliefde fabriek aan Canon verkopen (die het mooie meubilair liet veilen) en zich tevredenstellen met een bedrijf dat probeerde licenties van een besturingssysteem te verkopen aan producenten van ongeïnspireerde machines.



Download



Copyright Disclaimer:
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites. Please contact the content providers to delete copyright contents if any and email us, we'll remove relevant links or contents immediately.