Marcel by Erwin Mortier

Marcel by Erwin Mortier

Author:Erwin Mortier
Language: nld
Format: mobi, epub
ISBN: 9046130495
Publisher: Bezige bij
Published: 1999-01-01T23:00:00+00:00


*

Wielands kamer werd niet vaak gelucht. Ze had al zijn adem bewaard. De oranje stores voor het smalle raam hingen halfopen over een bestofte radiator. Het bed was haastig opgemaakt en boven op het bejaarde behang had hij schots en scheef posters gekleefd. Weggedrumd in een hoek stond een kleine schrijftafel, bezaaid met proppen papier. Op het tapijt lag een verstilde worsteling van hemden en ondergoed, allemaal zwart of grijs, op de kringen van uitgedroogde vochtvlekken na.

‘’t Is hier wel aan de krappe kant,’ zei hij. ‘Wat vindt ge van mijn posters?’

Nogal veel kanongebulder naar mijn smaak, maar ik poogde een geestdriftige indruk te wekken. Tussen de posters hingen hier en daar foto’s van popgroepen in glitterpakken.

Wieland begon wat kleren samen te rapen. ‘Placeert u maar op mijn bed. Ik neem een paar fotoalbums. Ik moet u iets tonen. Gekregen van ons pa. Wacht.’

Hij trok een van de laden van de schrijftafel open.

Ik keek om me heen. Boven het bed hing een boekenrek. De meeste ruggen waren gekraakt, van sommige hing het schutsel los, en de titels waren nog amper leesbaar.

Voorwaarts kameraden, wij moeten terug

Van het Westelijk front geen nieuws

Wierook en Traangas

Een dun boekje zat weggemoffeld tussen twee dikkere. Werktuiglijk trok ik het naar voren.

De straat van de vissende kat

‘Dat gaat over de hoeren,’ piepte Wieland nerveus en akelig dicht bij mijn oor. Hij trok het boek uit mijn handen en schoof het terug. ‘Ze weten niet dat ik het heb. Kom.’

Hij ging op zijn zij op het bed liggen en sloeg een brede, zwartglanzende map open, waarin grote foto’s staken.

Nog meer soldaten. Stram in afgemeten rijen tussen de hoge gevels van de stad.

‘Ons pa moet daar ergens tussen marcheren,’ sprak Wieland, ‘maar probeer hem daarin maar terug te vinden, in die massa.’

Hij liet de bladen traag verglijden. Een menigte mannenhoofden blikte op naar een stel piepkleine figuren in de verte, op de brede trappen van een groot gebouw. Boven de hoofden viel een stormvloed van geheven rechterarmen op de gevels aan.

‘Dát waren tijden,’ mijmerde Wieland, alsof hij er zelf bij was geweest. ‘Op de treden der Beurs,’ las hij voor, ‘weleer bolwerk van jodendom en ploetocratie, schouwt de leider zijn scharen.’

Hij blies een lachje door zijn lippen. ‘Ons pa zegt altijd, hadden we toen doorgezet, wij zouden nu veel en veel verder staan met ons volk. Ons pa heeft nog toespraken gegeven. Er staan er zelfs een paar op plaat. Die mag ik niet hebben.’

Hij tuitte zijn lippen en floot. ‘Ja santé, die mens kon nogal volume geven in zijn tijd.’



Download



Copyright Disclaimer:
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites. Please contact the content providers to delete copyright contents if any and email us, we'll remove relevant links or contents immediately.